Nowy Testament – tradycja spisana

W religii chrześcijańskiej ogromne znaczenie ma święta księga – Biblia, w szczególności zaś Nowy Testament. To zbiór pism – od czterech Ewangelii, przez listy apostolskie, po Dzieje Apostolskie i Apokalipsę, które ukazują zarówno historyczny, jak i doktrynalny charakter tej religii.

Nowy Testament świadczy o prawdzie

Kształtowanie się tradycji spisanej trwało przez niespełna 50 lat. Okres ten jest związany z życiem pokolenia Apostołów, ich uczniów i naocznych świadków, którzy mieli styczność zarówno z Apostołami, jak i samym Jezusem Chrystusem. W tradycji chrześcijańskiej nie mamy tekstu napisanego przez Jezusa, nauczał on wyłącznie nauczaniem ustnym.